Some thoughts
Copyright © 2015 by "Plamen B.Petrov" · All Rights reserved · E-Mail: adept@adeptbg.com
Едно от най-глупавите твърдения, придобило легитимност сред фотографите, че е прекрасно да защитите вашия скъпо струващ обектив с защитен филтър а още по-добре с UV такъв. Още по-добре е ако той е с многослойно просветление , изработен от оптично стъкло с най-високо качество.
Много хора се подават на "разумността" на подобни "удобни" твърдения на фирмите производители, без да се замислят дали това не е поредния търговски номер?!
Истината е, че всеки филтър нанася поражения върху оптичните качества на всяка оптична система - обектив.
1. Обектива се смята от първата до последната оптична повърхност, без каквито е и да е сметки да се променя броя на оптичните повърхности на пречупване. Всяка такава промяна нанася сериозни щети върху оптичното качество. И неизбежно води до по-лош краен резултат.
2.Оптичната повърхност на челната ви леща е специално направена да издържи изключително дълго време , без щети от механични въздействия. Съвременните обективи от нисък и среден клас , имат къс живот на материалите от които са направени. Много по-рано от времето в което би се засегнал челния оптичен компонент те ще бъдат извън строя. Всеки химик , ще ви обясни пространно, как и защо, за колко време - полимерите губят своята еластичност и здравина и кога започват деформациите. Пък и рекламите ще ви въздействат, да си закупите новия ,много по-добър и с по-високо качество обектив - макар от 1949г. оптичните схеми да не са претърпели каквото и да било съществено развитие.
3.Фото филтъра е затворен в собствен корпус, като и при най-добрите производители паралелността е нарушена с над 3 микрона, а както знаем ,че реално максималната грешка между системата, камера - обектив не бива да надминава предела от 5 микрона. Трябва да знаете, че това не се случва и при много скъпи съвременни обективи.Грешка над този предел започва да влияе на качеството на изображението.Разместването от единия край до другия с 10 микрона вече създава проблем. И ако вие имате обектив от среден клас то може да натрупате много сериозна грешка.
4.Филтрите с високо качество струват едни пари... а другите са много опасни за вашите снимки , по всеки един начин.
И накрая, филтрите трябва да се употребяват само тогава, когато ползата от тях , превъзхожда значително вредата от тях, или когато няма никаква друга възможност, какъвто е случая с поляризационния филтър.